Jakie powierzchnie można ozdabiać metodą decoupage?

Żeby udekorować przedmioty w tej technice, trzeba zaopatrzyć się w specjalne materiały i specjalistyczne narzędzia. W dobrych papierniczych marketach kupić moglibyśmy specjalne farby, kleje i lakiery do tej techniki.
Wszystkie towary bazowe dobierać trzeba zależnie od rodzaju powierzchni, która będzie dekorowana techniką decoupage.

mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
łózko

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com
Inną bazę zastosujemy w wypadku drzewa, a inną, kiedy dekorujemy nawierzchnię metalową lub ceramiczną. Do przedmiotów z drewna stosowane są specjalne farby gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie metalowe potrzebują antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza stosowana jest farba (zobacz: farby kredowe cena) akrylowa bądź tynk akrylowy. Podkład akrylowy bardzo prędko schnie oraz niezwykle prawidłowo wiąże się z olejnymi farbami i farbami wodnymi. Fundamentalnymi towarami, w które powinniśmy się zaopatrzyć, są to specjalistyczny klej do serwetek oraz usuwalny klej w sprayu. Klej do serwetek będzie służył również do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w sprayu potrzebny będzie do podtrzymywania serwetek na dekorowanej powierzchni. Do klejenia można by także wykorzystywać zwykłego kleju poliwinylowego, ale należy go najpierw rozrzedzić wodą, aby można by go było łatwo rozprowadzać na powierzchni.
Do techniki decoupage jest używany akrylowy lakier na bazie wody, lakier olejny i lakiery emulsyjne. Lakier akrylowy jest łatwy do nakładania oraz prędko schnie. Najlepiej stosować taki lakier do nakładania warstw. Lakier olejny jest to lakier dosyć gęsty oraz wytrzymały na ciepło, z takiego względu znakomicie nadaje się na warstwę wykańczającą i powłokę zabezpieczającą. Z czasem lakier taki przybiera żółty odcień, co nadawać może ciekawy efekt postarzenia. Lakier emulsyjny jest nakładany na pomalowane tło do uzyskania efektu przyćmionego odcienia. Taki lakier można wykonać samemu. Wymieszać należy równe części farby oraz kleju poliwinylowego albo akrylowego lakieru na bazie wody i dodać dwie części wody.

Ponadto w decoupage używane są lakiery wykańczające w płynie albo w żelu. Stosowane są one na samym końcu oraz nakłada się co najmniej dwie warstwy. Jakąkolwiek warstwę po przeschnięciu należy przetrzeć papierem ściernym oraz przemyć ją rozpuszczalnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*