Jakie świetlówki do mieszkania wybrać?

Jeszcze nie tak dawno klasyczne żarówki wynalezione przez Edisona oświetlały pomieszczenie w każdym domu. Dzisiaj zastępują je w wyższym stopniu energooszczędne żarówki LED. Wybór nie jest łatwy, zaś opisy na nalepkach mogą wpędzić laika w konsternację.

Którą żarówkę zakupić?
obraz

Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com
Elektryczne oświetlenie, które dla nas jest czymś zwyczajnym, powstało dosyć późno, gdyż 132 lata temu. Archetyp dzisiejszej żarówki stworzony został w laboratorium w Menlo Park. Technologia nie była skomplikowana: usytuowany w szklanej bańce wolframowy drut pod działaniem prądu nagrzewał się i zaczynał jarzyć się. Co interesujące, wymysł Edisona przeszedł wyłącznie nieduże przeróbki, aby stać się współczesną żarówką tradycyjną. Owa technologia odchodzi jednakże w zapomnienie, ustępując miejsca nowym żarówkom energooszczędnym.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie interesujący, to bez obaw przeczytaj też uwagi z witryny (http://www.climaprojekt.pl/oferta/klimatyzacja) – one również są godne Twojej uwagi.

Powodem nie jest nieduży popyt, zaś unijne prawo, które stopniowo hamuje sprzedaż energochłonnych klasycznych żarówek. Co nabyć zamiast nich (zobacz pełną ofertę na tej stronie)? Może żarówka led 3w?

Specjalnym wariantem żarówek tradycyjnych są żarówki z reflektorem, jaki pozwala wycelować jej światło na wyselekcjonowany obszar bądź rzecz. Żarówki klasyczne dają światło o białej barwie, jakie znakomicie odwzorowuje zabarwienia. Świetlówki możemy podzielić na zintegrowane oraz niezintegrowane. Pierwsze są przystosowane do użycia od razu po zakupie, mogą zastąpić klasyczne żarówki, mają wbudowany statecznik oraz gwint, z kolei niezintegrowane świetlówki nastręczają użycia statecznika magnetycznego albo elektronicznego.

Podstawową zaletą świetlówek będzie energooszczędność, w zestawieniu z klasyczną żarówką wysyłającą taką samą ilość blasku żarówka led e27 10w zużywa aż do 80% mniej prądu. Są też bardzo trwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*